توهین و افترا

توهین می تواند با گفتار، کردار، نوشتن متن توهین آمیز و حتی اشارات دست و چشم و نظایر آن باشد، مثل آب دهان به دیگری انداختن، هل دادن تحقیر آمیز دیگری. .
تهمت و افترا از جرایمی میباشد که به حیثیت و آبروی فرد لطمه وارد میکند.تهمت وافترا یعنی عملی را قانون آن را جرم دانسته به دیگری نسبت بدهیم، مثلا سرقت در قانون مجازات اسلامی جرم میباشد و فردی به دیگری بدون هیچ دلیلی بگوید تو دزدی یا زنا کار هستی و. . .

در جرم افترا فرد باید قصد نسبت دادن یک عمل مجرمانه، به فرد دیگری را داشته باشد و نتواند این عمل مجرمانه را اثبات کند. پس افترا زمانی اتفاق می‌افتد که که عمل مجرمانه ای که به فردی نسبت میدهیم را نتوانیم ثابت کنیم پس اگر واقعا طرف مقابل دزد یا زناکار باشد دیگر افترا محقق نمیشود.

شخصیت مخاطب در عرف و توهینی که به ایشان شده است بسیار تاثیر گذار است مثلا اگر به یک استاد دانشگاه گفته شود،بی سواد عرفا توهین است ولی اگر به یک کارگر بی سواد گفته شود از لحاظ عرف توهین محسوب نمیشود.

در واقع توهین وافترا یک جرم مطلق است و حتما نباید مقید به نتیجه باشد به این معنی که مثلا به فردی گفته شود کلاهبردار. فرقی نمیکند که او از نسبت دادن کلاهبردار ناراحت شود یا خیر. یعنی اگر مخاطب روحیه بالایی هم داشته باشد و ناراحت هم نشود باز هم افترا انجام شده است.
مجازات جرم توهین
قانون گذار در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی اشعار میدارد:( توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود)

مجازت افترا در قانون

قانونگذار در ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی ۷۵ بیا میکند:( هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را سریعاً نسبت دهد یا آنها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نمایند جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.
تبصره- در مواردی که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هرچند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

وکیل:09133702380

تلفن وکیل در اصفهان

نجمه قیاسوند دانش آموخته رشته حقوق قضایی و ارشد حقوق خصوصی از دانشگاه خوراسگان اصفهان، وکیل پایه یک دادگستری از وکلای جوان،با انرژی و متعهد گروه وکلای مهر اصفهان می باشد که به صورت تمام وقت و هر زمان که نیاز باشد پی گیری پرونده های حقوقی شما را برعهده می گیردوتمامی مراحل پیشرفت پرونده در دادگستری را به صورت دقیق وکامل به اطلاع موکلین خود می رساندو همواره سعی بر این است که در کوتاه ترین زمان ممکن وبا اخذ حق الوکاله مناسب پرونده های شما را به نتیجه مثبت برساند.وی با تجربه وکالت در پرونده های حقوقی،کیفری و خانواده و…..افتخار خدمت گذاری به همشهریان اصفهانی خود را دارد.